Myši, potkani a iní škodcovia. Ako sa ich zbaviť?

13.02.2021

Chladné zimné noci tlačia hlodavce do ľudských príbytkov. Mnohé gazdiné z toho vôbec nemajú radosť a neraz sa stane, že z potkanov a myší majú strach. Nežiadaní návštevníci skutočne dokážu napáchať škody na konštrukcii i zariadení obydlia, ako aj na potravinách. Ľudí tak zarmucuje poškodená izolácia, prehryznuté drôty,"nahryznuté" jedlo v pivniciach, alebo myšací zápach v skriniach. Najčastejším úkrytom pre potkany a myši bývajú strešné priestory. Netreba zabúdať na fakt, že prehryznuté káble bývajú príčinou požiaru a keď sa hlodavce raz nasťahujú do niečoho hrýzť budú. Ich zuby - rezáky si totiž potrebujú obrusovaním udržiavať krátke. Brániť sa je najlepšie ešte pred tým, než dôjde k väčšej škode alebo sa niekto zbytočne nakazí jednou z chorôb, ktoré myši potkany prenášajú.

Ako sa zbaviť myší a potkanov

  • Pomocou mačky - nie je to postačujúca voľba, odporúčame pridať jednu z možností

Mačky sú síce prirodzenými predátormi, ale nemusí ísť vždy o ideálne riešenie. Kto prikrmuje mačku, ktorá sa túla po vonku, pravdepodobne zažil, ako sa prišla pochváliť s mŕtvou myšou. Domáce mačky, ktoré sú chované predovšetkým v interiéri a majú prístup k plnej miske s jedlom, od lovu myší pravdepodobne upustia. Môžu sa s nimi "pohrať", ale k zabitiu dôjde skôr v ojedinelých prípadoch. Myši sa navyše schovávajú v maličkých úkrytoch, kam sa mačka ani nemusí dostať. Ak navyše zabije chorého hlodavca, jeho chorobou sa sama nakazí. V prípade, že ranená myš mačke unikne, môže ešte dlho zomierať v skrýši a zdochlina veru nie je dobrou vizitkou žiadnej domácnosti.

Snaha zbaviť sa hlodavcov zariadeniami, ktoré využívajú elektromagnetické vlny alebo ultrazvuk je pomerne dobrým riešením. Platí to však iba v prípade, ak šírenie zvuku, ktorý je pre hlodavce neznesiteľným, zároveň neškodí aj iným domácim zvieratám majiteľa domácnosti alebo jeho susedov. Niektoré odpudzovače si poradia aj s viacerými druhmi hmyzu. Zároveň však odplašujú aj chránené netopiere. Môžu "priviesť do šialenstva" okolité psy, mačky a ďalšie zvieratá.

  • Pomocou jedov - odporúčame používať profesionálne nástrahy, ktoré sú presne určene na daného škodcu - ideálne zavolať odborníka

Zabíjanie prostredníctvou rodenticídov skutočne nie je veľmi humánne. Po ich požití dochádza k pomalej a bolestivej smrti. Jedy napadnú pečeň a znemožnia zrážanlivosti krvi. V nejednom prípade sa stalo, že po požití otravy na potkany, zomrel takouto krutou smrťou pes. Ak sa navyše takto zabitý hlodavec stane pokrmom ďalšieho predátora, často dochádza k ťažkej otrave a následnej smrti aj u neho. Takto boli zdokumentované úhyny sov, lasíc a ďalších živočíchov.

  • Pomocou pasce - veľmi účinná metóda avšak len pri veľmi nízkom zamorení hlodavcami

Pasce na myši a potkany ľudia používajú už veľmi dlho. Smrť je väčšinou pomerne rýchla a hlodavce sa zbytočne dlho netrápia. Existuje veľké množstvo prototypov a niektoré z nich sú patentované. 

Viacerým sa zdá, že predošlý spôsob nie je veľmi humánny. Skúšajú tak vymýšľať rôzne alternatívy. Jednou z nich je podomácky vyrobená pasca z plastovej fľaše, z ktorej možno neskôr myš vypustiť.

Je však veľmi diskutabilné, či myš skutočne menej trpí. Po vypustení do voľnej prírody hlodavec nežije veľmi dlho. Ak sa nevypustí v dostatočnej vzdialenosti od domova, môže sa doň vrátiť ešte skôr ako majiteľ.

  • Prevenciou - táto metóda je najdôležitejšia a najpodstatnejšia 

Tento spôsob samozrejme nepomôže, ak sú už v domácnosti hlodavce. Ide však o najjednoduchší, najbezpečnejší a najhumánnejší spôsob boja proti hlodavcom. Ak si duté tehly v konštrukcii príbytku alebo izolácia zasluhujú opravu a lepšie utesnenia, netreba to zbytočne odkladať. Hlodavce sa dostávajú do príbytkov najmä cez otvory vo vonkajších stenách či prostredníctvom palubových líšt v spodnej časti strechy. Ak niekto skutočne nechce mať doma hlodavce, nemal by ich zanedbaním údržby domácnosti sám k sebe "pozývať".

V prípade premnoženia mali by ste čo najskôr kontaktovať firmu alebo osobu, ktorá je odborne spôsobilá a má skúsenosť s ich likvidáciou.