Trápia vás ploštice? Máme pre vás podrobný návod, ako sa ich zbaviť raz a navždy

07.09.2022

Ploštice - ako sa ich zbaviť? To je vážne otázka za milión. Ploštica je totiž problém, ktorý by nechcel riešiť asi nikto. Malé zvieratko - hmyz s veľkosťou 5-9 mm dokáže dokonale rozhodiť celú domácnosť. Keďže je to parazit, živí sa našou krvou. A čo je na tom "najlepšie", navštevuje svoje obete iba v noci. Cez deň sa skrýva čo najbližšie k svojmu hostiteľovi. S jej zničením je ale problém. Ploštica sa vie veľmi dobre skryť - hocijaká škára je pre ňu dobrá, obľúbeným miestom sú matrace, postele, nábytok či dokonca obrazy alebo tapety... To je jedna vec. Druhá smutná správa je, že sa dokážu reprodukovať veľmi rýchlo a tretia, že stačí jedno jediné neodhalené vajíčko, či jeden dospelý jedinec a ploštice zostávajú na návšteve.

Likvidácia ploštíc nie je práve najjednoduchšia. Väčšina komerčných prostriedkov proti hmyzu na ne neúčinkuje. Babské rady neexistujú, respektíve nefungujú dostatočne. Čo s tým? Poradíme vám, ako sa ich zbaviť raz a navždy. Áno, tušíte správne - iba odborník dokáže nájsť a odstrániť tento dotieravý hmyz z vašej domácnosti nadobro. V článku si všetko prejdeme pekne poporiadku. Najprv si priblížime viac plošticu samotnú (pred bojom treba poznať svojho nepriateľa čo najlepšie). Neskôr si povieme, ako vôbec zistiť, že máte doma práve plošticu a nie nejaký iný hmyz (napríklad blchu). Ploštice - ako sa ich zbaviť? - vedzte, že dôležitý je najmä systematický postup - čítajte pozorne!

Mnoho ľudí sa stále mylne domnieva, že dôvodom premnoženia ploštíc je nízky hygienický štandard. To však určite nie je pravda. Zamorenie plošticami môže postihnúť kohokoľvek a kedykoľvek, takže pocit pomyselnej hanby v prípade napadnutia vašej domácnosti pekne hoďte za hlavu. Človek si totiž plošticu môže doviesť domov z dovolenky alebo pracovnej cesty v batožine, alebo kúpou staršieho nábytku, z obchodu, divadla, vlaku, hromadnej dopravy..., prípadne mu ju môže nechtiac zanechať nejaká milá návšteva. Každopádne, ploštica je už doma, poďme sa s ňou zoznámiť bližšie.

Ploštica posteľná (nesprávne ploštica domáca, anglicky: bed bug, latinsky: Cimex lectularius) je malý hrdzavočervený bezkrídly hmyz vo veľkosti 5-9 mm - rad polokrídlovce (Hemiptera), podrad ploštice (Heteroptera).

FAKTY

 • parazituje na všetkých teplokrvných stavovcoch vrátane človeka
 • jeho premena nedokonalá - to znamená, že z vajíčka sa rodí priamo nový jedinec (bez štádia kukly)
 • nemá krídla, má 3 páry nôh, 4-článkové tykadlá
 • počas života dokáže 1 ploštica naklásť až 200-500 vajíčok (za týždeň ich nakladie až 8), kladú ich samičky v úkrytoch a prilepujú ich k podkladu sekrétom
 • vývoj od vajíčka k novému vajíčku trvá pri teplote 23-25 °C 30-50 dní
 • ploštice žijú 1-1,5 roku
 • ideálna teplota pre život je 25 °C, ale prežíva aj pri -17 °C až +49 °C
 • je aktívna iba v noci, cez deň sa ukrýva v rôznych štrbinách - je to svetloplachý hmyz, ale niekedy ich ani svetlo neodradí od kŕmenia

Nepríjemné fakty

 • bežné miesta na uhryznutie sú tvár, krk, ruky a nohy
 • uštipnutie je malé, ploché alebo zvýšené hrbole - príznaky sčervenanie, opuch a svrbenie
 • dospelý jedinec vylieza iba raz za 5-7 dní, mladšie (nymfy) aj častejšie - krv cicajú všetky vývojové štádia
 • vydržia dlho bez potravy - dokážu si počkať aj niekoľko mesiacov
 • ploštice sú gregarický hmyz (ktorý sa združuje do kolónií), tie kolónie sú celkom dobre spoznateľné podľa tmavých výkalov ploštíc, zvlečenej pokožky (exuvií) a svetlých vajíčok, ktoré sa hromadia v ich okolí
 • v lete dokážu liezť po vonkajších stenách budov cez okná až do obytných miestností
 • celoročne dokážu migrovať cez vonkajšie chodby, šachty inžinierskych sietí, popri potrubí ústredného kúrenia, atď.
 • prežívajú kdekoľvek v miestnosti: trhliny v nábytku, pod tapetami, čalúnenom nábytku, akomkoľvek textile, postele vrátane matracov
 • žije aj v kurínoch, holubníkoch a niekedy aj hniezdach lastovičiek a vrabcov

PRÍZNAKY - ALEBO AKO ZISTÍTE ŽE MÁTE DOMA PLOŠTICE?

Človek to väčšinou zistí tým najnepríjemnejším spôsobom aký jestvuje - nájde na sebe štípance.* Potom už len stačí nazrieť pod, či za posteľ. Je veľmi pravdepodobné, že sa tam nájdu čierne bodky - výkaly ploštíc + priesvitné zvlečené pokožky rôznych veľkostí (zostávajú po ploštici v každom vývojom štádiu, a je ich 5).

*V prvej fáze, keď tých ploštíc ešte nie je veľa, sa prítomnosť štípancov často pripisuje inému hmyzu, najčastejšie komárom. Ľahká pomoc, ak nájdete na sebe ráno štípanec, prezrite izbu či niekde nevidíte "nacicaného" komára. Ak nie je prítomný (a možno nie je ani ich sezóna), je veľmi pravdepodobné, že vás poctila svojou návštevou ploštica posteľná. Ešte by to mohla byť aj blcha - ale tá štípe nezávisle od dennej doby (ploštica je svetloplachá - chodí sa kŕmiť jedine v noci!

ŠTÍPANCE OD PLOŠTICE

Uštipnutia od ploštice ("kusance") teda evidentne nie sú žiadna výhra. U väčšiny ľudí spôsobuje najprv bolestivé, potom neodbytne svrbiace mierne vyvýšené pupene s nepravidelným tvarom, najčastejšie s priemerom 1-3 mm. Silnejšie a mnohopočetnejšie pobodanie môže u citlivejších ľuďoch vyvolať horúčku, opuch a žihľavkovú vyrážku po celom tele. Štípance sa nachádzajú hlavne na obnažených miestach, ktoré ste počas noci tak lákavo vystavili mesačnému svitu.

Ako a kedy sa to deje?

Ploštice sú najaktívnejšie nadránom. Vtedy vyhľadávajú hostiteľa a sú schopné za ním "pobehnúť" aj 6 metrov! A to približne tak rýchlo ako klasický mravec, ploštice sa orientujú podľa tepla a vydychovaného CO2, či podľa takzvaných kairomónov, čo sú látky prospešné pre odberateľa (ploštica či iný parazit) a neprospešné pre toho, kto ich vylučuje (človek).

Vyhľadávajú najmä obnažené časti tela - ruky, nohy, tvár, ale aj na trupe, či všade nad bielizňou. Po prisatí do rany vstrekujú svoje sliny s množstvom rôznych aktívnych látok, ktoré majú za účel zdolať prirodzené obranné mechanizmy hostiteľa a zaručiť ničím a nikým nerušené sanie krvi. Pri cicaní ploštica narastie až päťnásobne! a takto prijatá potrava im v pohode vystačí aj na 6-7 dní. Cestu späť do svojej kolónie potom vyhľadávajú pomocou feromónovej stopy.

Prenášajú choroby?

Staršie zdroje plošticiam nepripisujú prenos patogénnych zárodkov. Nemusí to však byť celkom pravda. V slinách a výkaloch i tráviacom ústrojenstve ploštice sa nachádza viac ako 40 patogénov. Pri nich však ešte nebol možný prenos na človeka dostatočne prekúmaný a dokázaný. Je to napríklad Coxiella burnetti, pôvodca Q horúčky, Wolbachia (patogenita pre človeka nie je známa), Trypanozoma cruzi, pôvodca Chagasovej choroby, plesne Aspergillus fumigatus, Penicillium, Scopulariopsis, ďalej niektoré stafylokoky a enterokoky. Z vírusov je preukázateľným nositeľom vírusu hepatitídy B (bez dôkazu prenosu na človeka). Pre zaujímavosť: HIV v tráviacom ústrojenstve ploštice neprežíva.

Ako liečiť štípance od ploštice?

Obvykle sa nemusí podstupovať žiadna liečba. Na zmiernenie svrbenia sa poštípané miesto môže natrieť napríklad Fenistilom, ale použiť môžete aj alkohol, chladivú masť, octanový obklad. Pri ťažších prejavoch sa používajú kortikosteroidné krémy, či perorálne antihistaminiká (všetko lieky na predpis). Kedy štípance zmiznú? Zvyčajne do 1-2 týždňov.

Štípance od ploštice - ako vyzerajú

Existujú pre ploštice aj nástrahy, ktoré odhalia výskyt ploštice posteľnej bez toho aby ste museli byť bolestivo uhryznutí. Tie vám dá k dispozícii profi firma na hubenie škodcov a zistíte tak ich výskyt pred či po odbornom zásahu.

PLOŠTICE V BYTE

Ploštica sa najradšej vyskytuje v blízkosti svojho hostiteľa. Je svetloplachá, takže sa kŕmi v noci. Preto tieto zvieratká majú najradšej miesta, kde človek spí - spálne, či detské izby (ak spíte na gauči v obývačke, tak aj tam). To sú fakty, ktoré už poznáme. Nezaškodí si vymenovať najčastejšie miesta v rámci miestnosti, kde môžete očakávať ich výskyt (aby ste to nezabudli "kuknúť"):

 • záhyby, zipsy, švy, pružiny matraca
 • švy obliečky
 • konštrukcia postele, sedacej súpravy - najmä v spojoch a častiach priliehajúcich k stene
 • diera po hmoždinke
 • obloženie stien a stropu
 • pod tapetou
 • rám obrazu, zrkadla
 • plagáty na stene
 • poličky a každý nábytok blízko postele (nočný stolík)
 • podlahové lišty
 • okraje kobercov
 • knihy - medzi stránkami, ale aj vo viazaní na chrbte
 • priechody teplovodných a elektrických rozvodov
 • zásuvky a lišty na káble
 • Ploštice sú hmyz, ktorý sa rád "spolčuje" a v týchto vhodných úkrytoch potom zakladá kolónie. Tie sú dobre vyhľadateľné podľa tmavých výkalov ploštíc, zvlečenej kože a svetlých vajíčok, ktoré sa hromadia v ich okolí.

AKO SA ICH ZBAVIŤ?

Teraz prejdeme k tomu najdôležitejšiemu - ako sa týchto nepríjemných návštevníkov zbaviť. Tak na úvod snáď pomôže pár rád ako si ich nedovliecť domov (ale aj tak to nie je vždy stopercentné).

PREVENCIA

 • pri návšteve akéhokoľvek ubytovacieho zariadenia dôkladne prezrite postele, koberce, gauč, kreslá, skrine a zásuvky - použite niečo s tvrdým okrajom - napríklad kreditku, baterkou skontrolujte tmavé rohy
 • najviac pozornosti venujte miestu kde budete spať, podvihnite každý roh matraca, prezrite obliečky
 • batožinu ani iné osobné veci nesmiete pokladať na zem do blízkosti postelí a ani na koberec, dajte si ju na tvrdý povrch ako napríklad pult alebo do vane
 • nič neuskladňujte pod posteľ - obuv nechávajte vo voľnom priestore

po návrate domov je potreba všetko dôkladne prezrieť no i tak môže stať, že sa plošticiam nevyhnete

DÁ SA ICH ZBAVIŤ AJ "PO VLASTNEJ OSI"? NO VEĎ VYSKÚŠAJTE

 • Ale dvakrát to neodporúčame!!! Iste, chápeme, že osloviť profesionálnu firmu na vyhubenie ploštíc nie je práve niečo, čo by ste chceli vyhlásiť do rozhlasu... Ale tu na hanbu nie je žiaden priestor - čím viac to odďaľujete, tým väčšie je riziko ich rozšírenia a tým horšie sa ich bude možné zbaviť. Odborná firma vám domácnosť dôkladne prehliadne a v prípade pozitívneho nálezu ploštice aj dôkladne eliminuje (na koľkýkrát je otázne, závisí od stupňa zamorenia). Inak, ak by ste to chceli skúsiť sami, tak vedzte, že na väčšinu voľne dostupných postrekov (ak nie aj na všetky) sú ploštice rezistentné - jednoducho na ne nereagujú, ani na biolit...
 • V minulosti sa používali na odpudzovanie ploštíc aj rôzne bylinky, napríklad korenie, mäta, z tých exotickejších napríklad ploštičník, ale aj tabak, konope, terpentín... Ploštice "neľúbia" ani vápenitý či kremelinový prach - vysušuje ich.
 • Ploštice majú aj prirodzených nepriateľov ako šváby, pavúky, roztoče, mravce a stonožky, ale ako sami uznáte, ich využitie pri akútnej potrebe je veľmi problematické (možno raz v budúcnosti...).

ČO URČITE NEROBTE

 • Tieto veci robiť určite neodporúčame. Vieme, že ste v šoku - ale takýmto spôsobom zamorenie plošticami skôr podporíte ako obmedzíte:
 • nesťahuje zamorený nábytok kade-tade po dome či byte
 • nedávajte ho ani na balkón, pôjd, do pivnice alebo na verandu
 • to isté platí pre matrace, posteľné prádlo a veci zo skríň či zásuviek
 • nepoužívajte dostupné prípravky z drogérie, nemá to zmysel, ploštice sú odolné voči pyretroidom, ktoré z nich väčšina obsahuje, docielite tým iba to, že si ploštice rozoženiete po celom byte či dome

ČO MÔŽETE UROBIŤ SAMI

 • môžete vyprať prádlo pri 60 ºC (to zahubí všetky štádiá ploštice, aj vajíčka), pozri najlepšie práčky
 • bielizeň, ktorú nie je možné prať na šesťdesiatke umiestnite po praní do sušičky (pri teplote nad 40 ºC uhynú), pozri najlepšie sušičky
 • veci, ktoré prať ani sušiť nemôžete skúste zabaliť do plastového vrecka a vložiť do mrazničky na 4-5 dní (pri -18 ºC), pozri najlepšie chladničky s mrazničkou
 • môžte textil namočiť na 24 hodín do studenej vody - mladé a dospelé ploštice tak vyhubíte, pozor: vajíčka však nie
 • knihy, oblečenie či iné premety môžete ošetriť CO2 - vložte ich do vákuových vriec, vysajte vzduch a následne napustite oxidom uhličitým - nechajte pôsobiť niekoľko dní
 • nič zo spomenutých spôsobov vám však nezaručí, že sa ploštíc zbavíte nakomplet - preto zvážte odborný zásah, vyberte firmu, ktorá má s ničením hmyzu bohaté a overiteľné skúsenosti

AKO SA ZBAVIŤ PLOŠTÍC - ODBORNÝ ZÁSAH

Najväčším problémom súvisiacim priamo s ničením ploštíc je používanie neúčinných prípravkov, voči ktorým sú ploštice odolné. A tiež nedostatočný, neodborný zásah!

Ako vybrať správnu firmu?

Na internete možno nájsť veľa firiem, ktoré sa venujú ničeniu hmyzu a ostatných škodcov, ako si vybrať tú správnu? Tak v prvom rade by mala mať každá certifikát, ktorý ju oprávňuje k tejto činnosti. To okrem iného znamená, že si môže dovoliť kupovať účinné látky k likvidácii ploštíc, ktoré nie sú voľne dostupné. Každý pracovník serióznej firmy, ten ktorý sa priamo zaoberá likvidáciou hmyzu, by mal svojej práci perfektne rozumieť a vedieť odpovedať na vaše otázky. Tiež je dôležité, ako rýchlo dokáže firma zareagovať na vašu požiadavku a situáciu riešiť. No a v neposlednom rade ide aj o cenu (180-450 € za dezinsekciu domácnosti podľa stupňa zamorenia a ďalších faktorov).

 • postrek s reziduálnym účinkom (Reziduálny, alebo inak zvyškový, účinok znamená, že látka ostáva v tele škodcu ešte nejakú dobu po aplikácii, čím sa dosiahne maximálny efekt.), ktorý je potrebné opakovať 2-3 - toto je momentálne jediná spoľahlivá a účinná metóda likvidácie ploštíc
 • dymovnice - majú nízky účinok, nezanechávajú žiadne reziduá a dym sa nedostane do všetkých škár
 • fosforovodík alebo kyanovodík - účinné plynné látky, v bytoch a domoch ich však nemožno použiť z dôvodu ich vysokej toxicity
 • para + vysoká teplota - ploštice neprežijú vysoké teploty, takže z tohto pohľadu je metóda spoľahlivá, na druhú stranu, týmto spôsobom nie je možné ošetriť 100% zamoreného priestoru, takže stačí, že pár vajíčok unikne pozornosti a ploštice sú späť
 • vysávač, obaly na matrace, pasce - pomocné metódy, ktoré pomôžu znížiť stavy ploštíc, ale nevyhubíte ich nakomplet

AKO TO PREBIEHA?

Pracovník certifikovanej firmy (už po lokalizovaní a určení spôsobu dezinsekcie) ošetruje zamorené matrace a postele zo všetkých strán, aj z tej spodnej, ktorá býva veľmi častým miestom výskytu ploštíc. Ďalej pokračuje stoličkami a kreslami zo všetkých strán, nočnými stolíkmi. Tiež sa ošetrujú zadné strany obrazov, fotorámikov, garniže, priestupy kúrenia, podlahy a podlahové lišty, steny aspoň do výšky postele. Pri silnom zamorení sa odporúča vystriekať celé steny aj stropy a vlastne aj všetko vybavenie obývaného priestoru.

Čím sa strieka?

 • V súčasnosti sú ploštice vo veľkej miere už rezistentné voči organofosfátom a niektoré dokonca aj voči pyretroidom a karbamátom (tie sa používjú na hubenie ploštíc najčastejšie).
 • Ako byt/dom pripraviť na zásah
 • Úspešnosť ošetrenia je závislá od viacerých faktorov:
 • správny výber účinnej látky
 • dôkladnosť a dôslednosť pracovníka, ktorý zásah vykonáva
 • súčinnosť poškodeného majiteľa (čo spočíva najmä v príprave priestorov na aplikáciu postreku a dodržiavanie pokynov, ktorými sa máte riadiť po postreku)

Samotná príprava pred zásahom potom pozostáva z:

 • vypratania úložných priestorov v posteli a miest pod ňou
 • vypratania úložných priestorov zo sedačky a spod nej
 • vypratania nočných stolíkov a iného nábytku v blízkosti postele
 • uvoľnenia podlahy pre aplikáciu postreku (šatstvo, hračky preneste napríklad na stôl)

Čo dodať na záver? Je nám jasné, že už len pomyslenie na to, že sa vám doma usídlili ploštice, vo vás vyvoláva hotové zdesenie a naskakuje husia koža. Preto sa tomu radšej pokúste predísť tak, že po dovolenke či pracovnej ceste poriadne prezriete svoje oblečenie i batožinu. V žiadnom prípade sa neulakomte na voľne pohodený nábytok pred panelákom, ak si zadovážite nejaký skvelý kus z bazáru - dôkladne ho prezrite. A ak už sa vám stane, že ploštice predsa objavili cestu do vašej domácnosti, tak to čím skôr riešte a kontaktujte profesionálnu firmu. Vyhnete sa tak mnohým bezsenným nociam a stresu z nepríjemných návštevníkov a ich nechutným štípancom