Chcete sa zbaviť sršňov?

02.08.2018

Bez ohľadu na to, či v záhrade pracujeme, grilujeme, alebo len tak sedíme na terase a kocháme sa pestrosťou záhonov - blízkosť sršnieho hniezda dokáže poriadne znepríjemniť túto pohodu.

Zúrivé bzučanie obrovského žlto-čierneho hmyzu sa často postará o nepríjemnú atmosféru. V dnešnej dobe už aj na území SR máme tropické druhy sršňov, ktorých sa v našich zemepisných podmienkach kedysi nenachádzali. Ide o tzv. Ázijského sršna (Vespa velutina nigrithorax), bývajú veľmi útočné, ale aj náš sršeň obyčajný (Vespa crabro) je pomerne nebezpečný a preto treba dávať pozor. Sršeň obyčajný má slabší jed ako včela alebo osa, ale na jednu dávku ho vyprodukuje 6 krát viac. Táto skutočnosť však nič nemení na tom, že je jeho bodnutie veľmi bolestivé a nepríjemné. Sršne navyše dokážu vystreknúť jed až do vzdialenosti niekoľkých desiatok centimetrov, čo je obzvlášť nepríjemné v prípade zasiahnutia očí.

Na čo treba dávať pozor:

V agresívne beštie sa však zmenia vtedy, keď sa ocitnete v blízkosti ich hniezda. Toto môže spôsobovať značné problémy práve v situácii, keď sa hniezdo nachádza v záhrade alebo na povale. Otázkou ostáva, čo si pod blízkosťou treba predstaviť. Rozhodne však sršne, podobne ako iné živočíchy, vycítia nervozitu, strach a vydesené mávanie rukami si môžu vysvetliť ako otvorený útok. Pach potu, ktorý začne presakovať z pórov zľaknutého človeka, môže na sršňa zapôsobiť iritujúco. Toto všetko sú faktory, ktoré nekompromisne predlžujú pomyselnú vzdialenosť označovanú ako "v blízkosti hniezda".

Ako so sršňami žiť

Blízkosť šršnieho kráľovstva nie je celkom na škodu. Jeho obyvatelia skonzumujú obrovské množstvo hmyzu, v neposlednom rade aj komáre či ovady. Inak sa živia napríklad nektárom, ovocím, alebo vykrádajú med z včelích úľov. Neraz sa môže stať, že sršeň začne obletovať okolo človeka, možno aj zosadne a začne bádať po pokožke. Netreba robiť paniku, on zasa odletí a pôjde hľadať čosi chutnejšie, skladnejšie. Ak sa však začnete metať, nečudujte sa, že sa vydesí a odhodlá sa brániť.

Ako sa zbaviť sršňov

Za asi najmenej pracné, aj keď rozhodne nie najlacnejšie riešenie, sa dá považovať najatie špecializovanej firmy, ktorej pracovníci si so sršním príbytkom poradia s chladnou hlavou.

Za lacnejšiu možnosť považujeme kúpu dostupného spreja v obchode s ďalekým dostrekom, avšak treba rátať, že účinok nemusí byť priaznivý a môžu na Vás zaútočiť. Treba pamätať na ochranu celého tela, predovšetkým tváre a krku!