KORONAVÍRUS: JE DÔVOD NA PANIKU? - DEZINFEKCIA A PREVENCIA

03.02.2020

Nový koronavírus 2019-nCOV bol prvýkrát zaznamenaný koncom roka 2019 v čínskom meste Wuhan. Predpokladá sa, že chorí sa nakazili kontaktom so zvieratami na miestnych trhoch s predajom rýb a iných živých zvierat, najmä hydiny. Ochorenie sa rozšírilo aj do iných oblastí Číny. Prípady ochorení hlásili aj Thajsko, Japonsko, Južná Kórea, Taiwan a USA.Čínske medicínske autority potvrdili prenos koronavírusu 2019-nCoV z človeka na človeka, túto informáciu uvádza aj Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb na svojej oficiálnej webovej stránke. Na vyhodnotenie tohto spôsobu prenosu sú však potrebné ďalšie informácie. Európske krajiny monitorujú epidemiologickú situáciu. Priame letecké spojenie s mestom Wuhan v Číne majú tri európske mestá - Paríž, Londýn a Rím. 

Aktuálny koronavírus má predpokladaný zdroj zo zvieraťa - Prejavy ochorenia 

Nový koronavírus 2019-nCOV spôsobuje akútne respiračné ochorenie - vírusovú pneumóniu. Je geneticky odlišný od koronavírusov SARS-CoV a MERS-CoV. Ochorenie sa prejavuje najmä horúčkou, kašľom, dýchavičnosťou, zápalom pľúc, v prípade komplikácií môže skončiť úmrtím. Inkubačný čas ochorenia je 14 dní. Prvé príznaky sú všeobecnejšieho charakteru ako:

  • dýchavičnosť
  • bolesti hrdla
  • vysoká teplota

Ťažkosti môžu prejsť až do zlyhania dýchacieho systému a dusenia sa

Nakoľko ide o nový vírus, tak zatiaľ nemáme liek, ktorý by ho dokázal zastaviť a tak prerušiť množenie tohto vírusu. Každý nový vírus je nebezpečný hlavne v tom, že nepoznáme presný prameň nákazy a nákazlivosť, koľko jeden chorý človek dokáže nakaziť ľudí, teda nevieme ako rýchlo sa bude šíriť a či sa podarí v krátkej dobe zastaviť šírenie tohto vírusu. V prípade nákazy pacientovi môže zlyhať dýchací systém, v niekoľkých percentách nastáva dokonca aj smrť.

Panika je najrýchlejšie šíriaca sa "choroba" na svete

Je potrebné povedať, že určite netreba podliehať panike, ale dodržiavať niektoré pravidlá:

  1. nenavštevovať postihnuté oblasti
  2. nepodceňovať ani bežné respiračné ochorenia
  3. dodržiavať hygienu rúk
Odporúčania pre osoby, ktoré sa nachádzajú, resp. sa vrátili z vyššie uvádzaných zasiahnutých oblastí: 
  1. Vyhýbať sa miestnym trhom s predajom rýb a živých zvierat a preplneným miestam,
  2. Dodržiavať prísnu osobnú hygienu, najmä dôkladné umývanie rúk a hygienu potravín
  3. 14 dní od príchodu z postihnutej oblasti je potrebné kontrolovať svoj zdravotný stav (horúčka, kašeľ, bolesť hrdla, dýchavičnosť)
  4. Prípade klinických príznakov po návrate je potrebné vyhľadať lekára a informovať ho o cestovateľskej anamnéze

Ak všeobecný lekár vysloví podozrenie z ochorenia spôsobeného novým koronavírusom 2019-nCoV, pacient bude riešený na príslušnom infektologickom pracovisku, ktoré určí ďalší postup liečby. O vzniknutej situácii bude informovaný aj príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva. Laboratórna diagnostika ochorenia bude zabezpečená v Národnom referenčnom centre pre chrípku zriadenom pri Úrade verejného zdravotníctva SR v Bratislave. 

Nákaza koronavírusom má pomerne rýchly spád

Nevieme, čo bude o týždeň alebo o mesiac a akým smerom to pôjde, preto je potrebné mať pripravené určité opatrenia. Ako som už spomínal, začína u nás aj chrípkové obdobie a ak by došlo k zavlečeniu koronavírusu na naše územie a v tom čase by prebiehala aj chrípková epidémia, tak sa stretnú dve závažne choroby, ktoré by mali ťažký priebeh u každého pacienta.

Naše odporučenia:

  • Častú dezinfekciu rúk
  • Dezinfekcia priestorov
  • Zaočkovanie proti chrípke a zníženie tak rizika pri strete týchto dvoch ochorení
  • Vyhýbanie sa miestam, kde je veľa ľudí
  • Zvážiť cestu do ohrozených krajín