Trápia Vás komáre?

24.06.2019

Kalamita potvrdená

Regionálny úrad verejného zdravotníctva potvrdil, že výskyt komárov dosiahol v mnohých častiach Slovenska a Bratislavského kraja vysoký až kalamitný charakter. Nakoľko mestá podcenili intenzívne monitorovanie potenciálnych liahnisk komárov a nezačala sa v teréne aplikovať biologická látka BTi, aby sa zabránilo liahnutiu komárov.

Podmienky mali tento rok ideálne:

  • Daždivý máj a prudké oteplenie spôsobili, že na západnom Slovensku sa extrémne premnožili komáre.
  • Štípance po celom tele, nepríjemné svrbenie a všade na okolo bzučiaci bodavý hmyz. Aj to je realita, s ktorou sa denne stretávajú obyvatelia obcí na západnom Slovensku.
  • Najmä v oblasti povodia rieky Moravy sa už niekoľko dní skloňuje slovo kalamita. Zatiaľ ho však nikto nevyslovil nahlas.
  • Podľa parazitológa Nasira Jaliliho z Mikrobiologického ústavu Lekárskej fakulty na Univerzite Komenského, ktorý sa venuje výskumu komárov už 40 rokov, ide o najhoršiu situáciu od roku 2013.
  • ,,Bratislavský samosprávny kraj chcel aplikovať biologickú ochranu, ale zlyhali. Nestihli to. Preto je taká situácia. Už sa dá bojovať len proti dospelým, proti lietajúcemu hmyzu," hovorí odborník.

V prípade, že máte záujem vystriekať svoj pozemok, záhradu poprípade les, mesto neváhajte nás kontaktovať