Deratizácia - ochrana spočíva nielen v likvidácii, ale aj prevencii

20.01.2022

Prečo nastáva toto premnoženie?
Priaznivé podmienky

Rozhodujúcu úlohu pri premnožení hlodavcov v záhrade zohráva počasie. Mierna zima so sebou prináša väčšie riziko a poškodzovanie úrody či mladých stromčekov neprestáva ani v tomto ročnom období. Rozmnožovaniu hlodavcov však praje aj suchá jar a jeseň. V tomto období si vytvárajú nové chodbičky a nory, čo im umožní rýchly nárast počtu potomstva.

Príznaky výskytu potkanov

Najlepšou možnosťou, ako sa zbaviť potkanov je predísť ich výskytu. Ak už zbadáte potkana pobehovať po vašom dvore cez deň, a nie v noci, je to zlé znamenie, pretože potkany sú aktívne hlavne v noci. Vidieť potkanov za bieleho dňa, ako pobehujú po pozemku, totiž znamená, že sa sťahujú zo svojich úkrytov, pretože sú preplnené. Všeobecne známe pravidlo hovorí, že ak uvidíte jedného, znamená to, že máte najmenej 20 ďalších, ktorých ste nevideli. Ďalším príznakom, že máte doma hlodavca sú vyhĺbené diery, trus potkana alebo škvrny moču týchto hlodavcov.

Správna hygiena

Prvým krokom, ako sa zbaviť potkanov, je mať všetko čisté a dezinfikované. To znamená, že ak sa chcete vyvarovať zamorenia, je potrebné očistiť všetky vodovodné kohútiky, ktoré máte vonku, rovnako otvorenú vodu alebo napájadlá či neutesnené potrubia. Postarajte sa o to, aby ste odstránili všetko krmivo z dosahu hniezd, rovnako aj odpadky. Potkany nesmú mať prístup k jedlu ani vode, pretože v ich dosahu sa zvyknú uhniezdiť.

Krmivo pre zvieratá - dobré skladovanie

Do krmiva pre zvieratá sa môžu dostať aj iné tvory, ako len potkany. Aj obyčajné myši, preto je aj v tomto prípade platí prevencia. Krmivo uskladnite tak, aby sa ku nemu nedostali žiadne hlodavce a ani nenašli možný prístup dovnútra. Všetky krmivá skladujte vo vzduchotesných, uzamykateľných kontajneroch, alebo v nádobách, ktoré sú vyrobené z nejakého kovu, pretože potkany ľahko požujú plast a cez igelitové vrecia sa dostanú do zrna bez najmenších problémov.

Preventívne opatrenia

Hĺbia si spletité chodbičky, škodia koreňom aj nadzemným častiam rastlín. Skôr ako vyskúšate drastické formy ochrany, skúste sa primárne zamerať na prevenciu. Tieto práce si dajte na zoznam preventívnych prác proti hlodavcom:

  1. dôsledné odnášanie pozberových zvyškov zo zeleninových hriadok
  2. pravidelné zberanie opadaného ovocia spod stromov
  3. rovnomerné prehadzovanie kompostu
  4. pravidelné kosenie trávnika 

Mačky

Ak ste sa zašli pozrieť na akékoľvek gazdovstvo, určite ste si všimli, že tam nikdy nechýbala mačka. A niekedy nie len jedna. Má to svoj opodstatnený dôvod: Mačky sú skvelými lovcami hlodavcov a dokážu ich v dostatočnej miere eliminovať.

Návnady a pasce na potkanov

Ďalšou z možností, ako sa zbaviť hlodavcov, je nasadiť pasce. Ale pozor, niektoré môžu byť toxické a po ich konzumácii sa môžu nimi otráviť aj iné druhy zvierat, napríklad jedovaté granule, ktoré sú určené pre potkanov. Preto sa pokúste prejsť k tomuto kroku ako k poslednej možnosti. Môžete použiť lepiace dosky, lapače, živé pasce alebo pasce s návnadami, ako sú mäso alebo iný druh jedla. Nezabudnite umiestniť pascu tam, kde ste potkana videli, pretože niekde v okolí má skrýš. Ručné pasce sú omnoho bezpečnejšie ako návnady, ktoré sú chemicky upravované a môžu kvôli nim uhynúť aj iné zvieratá. Ak použijete ručnú pascu, nezabudnite ju každý deň kontrolovať, aby ste predišli k uchyteniu iného druhu zvierat.

Eliminujte potenciálne vstupné body

Potkany a myši sa dokážu pretlačiť tými najmenšími otvormi, preto je potrebné na to myslieť a predchádzať ich šíreniu. Potkany dokážu liezť po stromoch, kábloch a vždy si nájsť nejakú cestu, len aby sa dostali k potrave a teplu. Preto je dôležité, aby ste skontrolovali všetky potenciálne vstupné body, kadiaľ by sa mohli dostať do vnútra. Môžete na to použiť betón, plech alebo maltu. Určite sa vyvarujte drevu a plastu, ktoré môže potkan prehrýzť.