Ste si istý s kým spíte?

03.12.2017

Zdesenie a panika nastáva v niektorých domácnostiach, keď zbadajú parazity vo svojich posteliach.

Ak máte drobné ranky na koži, tak z určitosťou vám vieme povedať, že sa jedná o kožiara (kožojeda). Nie je pravda, že je to parazit, ani že je z cudziny. V prípade, že máte na koži drobné štípance, tak mate v posteli ploštice alebo blchy. Kožojedy sú chrobáky, ktoré si rady pochutia na mŕtvej koži. Nepohrdnú však ani vlnou, kobercom a občas aj mäsom. Nezriedka sa vyskytujú v múzeách ako nežiaduci škodcovia, ktorí sa v kope starých exponátov a artefaktov zrejme cítia ako v nekonečnom obchode s potravinami. Najmä larvy kožojedov sú nesmierne pažravé. Hlavne tie spôsobujú na koži drobné ranky. Druh nazývaný kožojed domáci sa pôvodne vyskytoval iba v strednej Európe, potom sa však spolu s človekom rozšíril do celého sveta. Takže sa o ňom dá prehnane povedať, že je to cestovateľ. Prírodu veľmi nemusí, oveľa častejšie sa vyskytuje v komorách, skladoch, v ľudských obydliach, ale aj vo vtáčích hniezdach (zvlášť obľubuje holubie) a v norách stavovcov. V obydliach človeka konzumuje kožojed domáci kožušiny, čalúnený nábytok, koberce z pravej ovčej vlny či plstené klobúky, no občas ho nájdu aj na údenej slanine, v mäse a syroch.

Ako si ho prinesieme domov?

Nemusíte si ich priniesť! Môžu preliezť sami od suseda... Alebo môžeme si ich priniesť spolu s novým nábytkom. Ide hlavne o sedacie súpravy, matrace a postele. V prípade matracov ak sú vákuovo balené tak máte istotu, že si domov nič neprinesiete. Výrobcovia matracov deklarujú, že cudzokrajné parazity sa môžu vyskytnúť iba v matracoch z prírodných materiálov, pri výrobe ktorých nebol dodržaný technologický postup alebo sa hotové matrace nevhodne skladovali alebo prepravovali. V prípade nákupu nového nábytku alebo zánovného nábytku treba poriadne skontrolovať donesený nábytok do domácnosti, aby ste si nepriniesli domov tzv. trojského koňa. Obchodný reťazec nemôže zodpovedať hneď za každého chrobáka, pretože nikdy nevie kto sedel alebo ležal na danom vystavenom nábytku. A takisto neviete čo bolo pred tým prepravované v dopravnom prostriedku, ktorý Vám doniesol nábytok.

Uhryznutie Kožojedom obecným
Uhryznutie Kožojedom obecným

Čo budeme robiť, ak ho už máme doma?

Odporúčame Vám, aby ste sa uistili či je to naozaj kožojed. Zároveň si odložte pár vzoriek chrobáka do zaváraninového pohára a prečítajte si prípravu pred dezinsekciou. Neodporúčame, aby ste začali s likvidáciou kožojeda svojpomocne. Mali by ste čo najskôr kontaktovať firmu alebo osobu, ktorá je odbore spôsobilá a má skúsenosť s ich likvidáciou.