Ploštica posteľná

Kedysi ploštice trápili takmer celú Európu, dnes už vieme proti ním účinne bojovať. Ak si však myslíte, že ich nájdete len v špinavých pivniciach sociálne slabších rodín, mýlite sa! Tento nepríjemný hmyz si pokojne môžete doniesť aj z najlepších hotelov.

Ploštica posteľná

Je bezkrídly hmyz, ktorý v súčasnosti zažíva vďaka intenzívnej migrácii ľudí po Európe svoj návrat. Samička dorastá do veľkosti 4 až 8 mm, samček je zvyčajne o trochu menší (nasýtenéj návrat. Má ploché oválne telo hrdzavohnedej farby, ktoré sa po nasatí krvou sfarbí dočerv ploštice sú guľaté a môžu mať aj vyše 1 centimetra). Ploštice pri dostatku potravy kladú vajíčka, ktoré lepia na nedostupné miesta (voľným okom sú neviditeľné). Za noc vie samica naklásť až päť vajíčok, za celý život ich je približne päťsto. Z vajíčok sa za 14 až 20 dní vyliahnu larvy, ktorým na dosiahnutie dospelosti stačia dva mesiace. Dospelá ploštica sa dožíva približne 14 mesiacov a čakať na hostiteľa bez akejkoľvek výživy vydrží 140 dní.

Odkiaľ prišli a choroby spôsobujúce ploštice

Časy keď ploštice prebývali len v neporiadku sú dávno preč. Môžete si ich doniesť z dovolenky v kufri, na oblečení z autobusu alebo aj s nábytkom (niektorí odborníci tvrdia, že ich môžu doniesť aj vtáky, a preto by v blízkosti ľudských obydlí nemali byť hniezda). Vyskytujú sa na miestach, kde sa vystrieda značné množstvo ľudí ako sú hotely a internáty. Väčšina lekárov vám povie, že sa nemáte čoho báť a ploštice žiadne choroby a infekcie neprenášajú. Napriek tomu bolo v laboratórnych podmienkach dokázané, že dokážu hostiteľa nakaziť aj hrozivými ochoreniami ako mor, tularémia alebo vírus HIV. Vedecký tím vo Vancouveri dokonca prišiel na skutočnosť, že malé ploštice sú schopné prenášať baktérie, ktoré sú imúnne voči antibiotikám.

Kde hľadať

Cez deň sa ploštice skrývajú, lebo sú svetloplaché. Nájdete ich v rôznych škárach, za obrazmi, tapetami, obkladom, v nábytku a pod. Vo väčšine prípadov sa usídlia priamo v posteli, kde majú k potrave najlepší prístup, ale vedia sa schovať aj v zásuvke. Ich prítomnosť môžu potvrdiť aj nadmieru svrbivé štípance, ktoré sa vo väčšine prípadov nachádzajú na odkrytých častiach tela (ohrozené sú najmä ruky, nohy a tvár). Ploštice môžu krv sať len vtedy, keď je hostiteľ v pokoji. Útočia v spánku, a preto nie je bodnutie citeľné. Reakcia na uštipnutie môže, niekedy trvať až tri dni, kým sa na koži objavia skupiny červených miest so stopami po pichnutí (ploštice nesajú len z jedeného miesta, lebo pohyb hostiteľa v spánku ich vyrušuje, a preto je vpichov viacero).

10 rád ako si nenasťahovať plošticu posteľnú domov:

  1. pred cestou si skontrolujte recenzie na internete o Vašom hoteli
  2. aj v najluxusnejšom hotely môžu byť ploštice!
  3. svoje oblečenie pred cestou zabaľte do plastových vreciek
  4. skontrolujte posteľ, matrac, závesy, obrazy a všetky škáry v izbe
  5. predtým, než skontrolujete izbu, batožinu si odložte v kúpeľni
  6. počas kontroly v izbe nesvieťte, ale použite baterku (ploštice sú svetloplaché)
  7. ak máte podozrenie, že vo vašej izbe sú ploštice kontaktujte ihneď manažéra
  8. ak vám vymenia izbu, neuspokojte sa so susednou izbou
  9. po príchode domov kufor vyprášte následne operte alebo očistite horúcou parou
  10. všetko oblečenie vyperte na vyššej teplote (60°C)